Czy to dla ciebie?

Interesujesz się historią, lubisz wysiłek fizyczny i nie straszne ci kontaktowe sporty walki?
Widziałeś rekonstrukcje walk historycznych, szermierkę sportową i połączenie obu tych elementów wydaje ci się ciekawe?
Może szukasz ciekawego i konstruktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu?

Jeśli masz ukończone 18 (lub 16 za zgodą rodziców) lat zapraszamy na nasze treningi.  Martwisz się o poziom twojej kondycji? Trenują z nami osoby o różnym stopniu zaawansowania i krzepy fizycznej, znajdziesz się wśród swoich! A dla mocno początkujących mamy grupę „0”

Każdy i każda może trenować!
Sparing

Bezkompromisowe podejście do kwestii ochrony ciała ogranicza się do zdeterminowanej grupy osób, które chcą ćwiczyć według naszych principiów. Świadoma rezygnacja z pewnego poziomu komfortu i bezpieczeństwa na rzecz większej bliskości dawnym realiom szermierczego treningu i starcia pozwala osiągnąć poziom różny od tak popularnej, współczesnej sportowej interpretacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki.

Nasze metody

Na tle innych grup szermierczych wyróżnia nas część siłowo-kondycyjna nieodłącznie stanowiąca 50% czasu całego treningu. To, co pozwoli ci ją przetrwać to nie będzie sześciopak na brzuchu, (choć zapewne takowy zdobędziesz zostając jednym z nas), a Twój upór i nieugiętość, cechy, które cenimy, a które będą podstawą twardego charakteru.

Nie oceniamy książki po okładce. Wielokrotnie miękkie okładki okazywały się ambitnymi i trwałymi pozycjami a pozornie twarde rozpadały się szybko. Ważna jest nie ilość upadków, ale to ile razy dasz radę wstać z ziemi, którą na każdym treningu zrosisz własnym potem.

Łączymy zaprawę wojskową, trening funkcjonalny i ćwiczenia bezpośrednio wspomagające mechanikę ciała podczas  szermierki długim mieczem czy zapasów historycznych. Wykonujemy ćwiczenia na siłę eksplozywną, równowagę oraz pracę skrętną tułowia, którym poświęcamy większość czasu i które stanowią bazę dla pracy nóg będącej ważnym elementem ambitnej układanki jaką są D.E.S.W.

Krew, pot i łzy, czyli trening fizyczny
Wprawki techniczne

W nauce Szermierki Długim Mieczem skupiamy się na osiągnięciu warunków psychologiczno – taktycznych walki bez zbroi – Blossfechten, z jakimi mieli do czynienia dawni szermierze. Uważamy, że konieczne do tego jest wytworzenie pewnego poziomu stresu i strachu występującego w trakcie realnej walki. Celowo i świadomie rezygnujemy z pełnej ochronny korpusu w trakcie treningu i sparingu. Naszym celem i założeniem jest wyszkolenie wszechstronnego oraz równocześnie skutecznego szermierza odpornego psychicznie a także fizycznie na realia walki bez uzbrojenia ochronnego zgodnie z zaleceniami i naukami dawnych mistrzów tej sztuki.

W naszej pracy nad wiernym odtworzeniem dawnej taktyki i techniki szermierczej zasadniczo opieramy się na 3 źródłach:

Stanowią dla nas pełne i kompleksowe kompendium wiedzy z interesującego nas okresu. Mimo lat studiów teoretycznych i praktycznych nad powyższym zagadnieniem uważamy, że poziom wiedzy oraz umiejętności, zarówno nasz jak i nam współczesnych, jest daleki od poziomu dawnych mistrzów. Pozostaje nam nie ustawać w wysiłkach, aby kiedyś zbliżyć się do tego poziomu!

Freifechter we Wrocławiu

 Związek Wolnych Szermierzy Freifechter Wrocław rozpoczął działalność w 2007 roku. Początkowo spotkania odbywały się w miejscach takich jak parki i opuszczone hale. Pierwszym stałym miejscem treningów była najwyższa sala starego Browaru Mieszczańskiego przy ul. Hubskiej we Wrocławiu. To tam miały miejsce pierwsze eksperymenty z interpretacji nauk traktatowych oraz sparingi na długi miecz.

W 2013 roku zdecydowaliśmy o sformalizowaniu struktur grupy. Stanęliśmy przed wyborem dołączenia do jednego z Wrocławskich stowarzyszeń DESW lub kontynuację zgłębiania nauki fechtunku na własną rękę. Chęć popularyzacji własnej wizji i filozofii dawnej europejskiej szermierki, której podstawowym założeniem jest brak ochrony ciała podczas walki, przypieczętowała decyzję o pójściu własna drogą.

Freifechter Wrocław 2013
Dziedziniec wrocławskiego Fechtschule

Członkowie grupy Freifechter wywodzą się ze szkoły Liechtenauera. Po zakończeniu nauk nie przyłączają się do żadnego innego cechu szermierzy. Tworzą własne stowarzyszenie i przyjmują nazwę Freifechter von der Feder. Od 1610 roku oficjalną i główną siedzibą stowarzyszenia jest Praga a patronem bractwa święty Jerzy.

Siedzibą Freifechter (Federfechter) we Wrocławiu jest kamienica „der Goldene Adler” mieszcząca się przy obecnej ulicy Kazimierza Wielkiego. Z czasem, od organizowanych w niej turniejów jej nazwa zostaje przemianowana na Fechtschule. Podczas pokazów członkowie bractwa niejednokrotnie wychodzą zwycięsko i ku uciesze mieszczaństwa upuszczają krwi (walka do pierwszego zranienia) konkurencyjnym stowarzyszeniom.

Fechtschule bywają bogate w wydarzenia takie jak burdy, zranienia, a nawet wypadki śmiertelne. Np. w zorganizowanej po świętach Wielkanocnych 1586 roku Fechtschule kaletnik z bractwa Marxbrüder zwycięża krawca z Federfechter – późnej zasztyletowuje go na Nickelsgasse przy ponownym wyzwaniu przez pokonanego. Bywa tak jak w 1597 roku wrocławska rada miejska odnosi się do podobnych wydarzeń wydając rozporządzenia:​

 

"zakazuje się podczas ślubów i pokazów Fechschulen wtargniecia [na pole walki], czynienia niepokojów oraz obrzydliwego chlania, tańców i niegodziwego wszczynania pojedynków, pod groźbą kary"